3 Aralık 2011 Cumartesi

Command Conquer:Generals Zero:Hour,Full İndir , Tek Link indir , Serial , Crack , Cdsiz OynamakMerhaba sevgili stratejisever arkadaşlar. Baya uzun bir aradan sonra C&C Generals Zero Hour ekleme paketi ile karşınızdayız. Aslında buna pek ekleti paketi denemez. Genişleme veya büyüme paketi desek daha mantıklı olur kanaatindeyim. Çünkü yazının ilerleyen bölümlerinde okuyacağınız gibi bir kamyon dolusu yenilikle dolu.


C&C forumunda da tartıştığımız gibi Generals"in Irak Savaşı yüzünden hedef kitlenin çoğalması namına çok erken piyasaya sürülmüştü. Bunu oyundaki yetersiz üniteler ve basit grafik hatalarından anlayabilirdiniz. Öyle ki, bir süre sonra (baya bir süre sonra) bazı eksiklikler oyunda kendisini çok kötü gösteriyor. Bu yüzden Westwood"dakiler bizleri kırmayıp bu eklentiyi piyasaya sürdüler. (Şaka maka, aynı oyundan iki katı para kazanmak baya hoşlarına gitmiştir çakalların :)Büyük bir heyecanla beklediğim Zero Hour"u elime geçirdiğimde oyun çok hoşuma gidecek gibiydi. CD kabındaki gemiler beni oyunda deniz araçları kullandıkları düşüncesine itmişti. Ama maalesef bunu yüzeysel olarak kullanabiliyoruz. Hem de sadece 1 bölümde topçu ve F-18 desteği sağlamak için. Büyük bir eksiklik. Ama bu eksikliği çok iyi kapatmışlar. Öyle ki, oyun başlar başlamaz "işte bu" diyebiliyoruz. Önceki demo"da Bush"un yüzü ile karşılaşırken bu sefer gayet iyi bir demo çıkıyor karşımıza. Ayrıca bölümler arası demolar da C&C klasiğini devam ettirmiş. Demolar propaganda"nın nasıl bir silah olduğunu gösterir nitelikte. Her tarafa özgü olarak haber spikerleri demolara girip canlı yayından "aman bize böyle yaptılar, hadi generalim sen de şöyle yap!" diyor. Öyle ki, GLA tarafının spikeri ile bizim Edebiyat hocasının benzerliği beni oldukça şaşırtmıştı. (Fakat Red Alert 2 oynayanların bileceği gibi bir Tania veya Lieutenant Sofia gibi olamazlar)Yenilikler sadece demolarda değil. Yeni üniteler ve yeni bir oyun modu eklenmiş. Üniteler yine her taraf için özenle tasarlanmış. Ama GLA biraz unutulmuş gibi. Rehberini hazırladığım (belki) zaman belirteceğim gibi GLA tarafında ilk başlarda ekonomiyi oturtmak için çaba sarfedeceğiz. Ama bunu yaparken üs savunması veya ünite yapımı gibi durumlar eksik kalıyor. Zero Hour"la beraber bu biraz düzelir diye düşünürken daha da fazlasını deşmişler. Diğer taraflar yeni ünitelerle desteklenirken GLA tarafına pek el sürülmemiş.Amerika yeni lazerli üniteleri ile diğer tarafların roket veya hava stratejilerini iptal edebiliyor. Aynı zamanda Çin tarafı nükleer silahlarını daha etkili kullanır olmuşlar. GLA"ların en büyük özelliği kamuflaj ve gizli saldırılar. Öyle ki artık sahte binalar da yapabiliyoruz. Tabi anlamadınız. Artık tabansız kölelerimiz, şaşırtma amacı ile gerçek bina yerine sahte binalar da yapabiliyorlar (malzemeden mi çalıyorlar ne?). Ayrıca bu sahte binalar cüzi bir fiyat karşılığı gerçek işlevlerine dönebiliyorlar.USA tarafında ise bu GLA tarafının gizli ünitelerini farkeden teknolojiler geliştirilmiş durumda. Ayrıca Çin tarafının nükleer gücü veya zırhlı birlikleri oyunu çok daha keyifli bir şekilde oynamanıza olanak sağlıyor. Öyle ki, nükleer toplarından çıkan nötron başlıklı mermiler, sadece canlılara zarar veriyor. Böylece sürücüsü ölen düşman araçlarını ele geçirmek size büyük bir avantaj sağlıyor. 
Eklemeler yaparken general bonusları ihmal edilmemiş. Her tarafın kendi özelliklerinde bonus işleri var. Bunların arasında B-2"yi gördüm ya, artık ölsem de gam yemem. Gerçi o gaz bombası da iyiydi ama süzüle süzüle uçan B-2 daha hoşuma gitti. GLA tarafında gizli ve ani saldırı için bir bonus bulunuyor. Düşman üssünün ortasına tünel varedip şok bir saldırı düzenleyebilirsiniz. Çin tarafında ise carpet bombaları eklendiği için karşı tarafa epey bir ziyan verebilirsiniz.Yukarıda yeni bir moddan bahsetmiştim. Challenge, yani meydan okuma modunda dünyanın çeşitli bölgelerinden sadece bir tür strateji üzerinde uzmanlaşmış ve kayışı koparmış generallerden birini seçerek diğerlerini sıradan geçiriyorsunuz. Yine anlamadınız tabi, biri hava stratejileri uygularken diğeri kamuflaj ve gizli taktikleri kullanıyor. Her generalin kendine özgü özellikleri var. Ama bu özelliklerinin bedeli olarak bazı dezavantajlar da var. Öyle ki, hava gücü konusunda uzmanlaşmış bir general tutup da paladin tankı yapamıyor. Bir general"i seçtikten sonra dünya çapında tasarlanmış diğer generaller ile Mortal Kombat vari eşleşiyorsunuz. Fakat generaller çok absürt tasarlanmış. Yani ben hayatımın hiç bir döneminde "It"s your baby!" diye böğüren bir general görmedim. Ayrıca adamın üssünde tek bir bina kalmasına rağmen El Sahaf vari bir şekilde "sonun geldi, kaderini kabullen!" diye laf atması garipti.Yanlız oyunda radikal bir değişiklik var. Diğer eklenti paketleri sadece oyun yapısında değişiklik yaparken bu eklenti sistem gereksinimlerini de ikiye katlamış. Generals"ta, P3 800, 256 mb ram ve 32 mb Geforce 2 mx ile gayet iyi oynanabiliyordu. Fakat bu sistemle Zero Hour"da bazı sorunlar yaşadım. Belki denk, temiz bir sistemle daha iyi sonuç alınabilir.Oyunda sistem gereksinimini aşırı etkileyecek bir grafiksel ekleme yok. Her zamanki gibi zoom seçenekleri su efektlerinin dışında bir de kar, yağmur ve şimşek efektleri eklenmiş. Yeni patlama efektleri de var ama şu Çin tarafının nükleer füze patlamalarını hala beğenemiyorum. RA2 gibi bir efekt gayet güzel giderdi. Oyundaki her şeyin 3 boyutlu olması güzeldi ama bazı grafik hataları vardı. Bunlar hala var. Ama burada sayamayacağım yeni efektler ile bu hatalar kapatılmış. Ses ve grafikte yapılan çalışmalar Zero Hour"u daha gerçekçi yapmış. Bu gerçekçilik oyunu o kadar oynanabilir hale getirmiş ki Generals"ı yeniden yüklemeyip, Zero Hour"u eklememeniz sizin için büyük bir kayıp olurdu...Oyunu alın, oynayın. Pişman olmayacağınıza garanti veririm. Her ne kadar Amerika"dan, Çin"den ya da teröristlerden nefret ediyor olsanız da; oynayışlarından çok büyük zevk alacaksınız. Yok, ben zevk aldım da oradan biliyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

Link Paylaşımı